ALBUM OF THE YEAR 2010: Shining - BLACKJAZZ

5. května 2014 v 18:12 | Oloušek Koloušek |  Právě poslouchám
Myslela jsem si, že to bude hračka, že tento článek bude o Wasting Light od Foo Fighters, jasný jak facka. Jenže ejhle, oni ho vydali až v dubnu 2011. Nevím, proč jsem si to tak posunula, přitom velmi dobře pamatuju, kdy jsem si ho celé poslechla poprvé (ale o tom až někdy jindy) a v roce 2010 to fakt nebylo:-)
A tak jsem přemýšlela, co místo něj. A nevím, jestli rok 2010 byl nějakej prokletej, nebo ho minuli jen mí oblíbené interpreti, ale zaboha jsem nemohla na nic přijít. Velociraptor? 2011. Horehound? 2009. Suck and See? 2011. Heritage? 2011. Danmark Denmark? 2009, ale to by stejně neplatilo, protože jsem ho začala poslouchat až vlóni. Ležatá osmička? 2011. Jediné dvě věci, co připadaly v úvahu, byl Further od Chemíků, který si sice poslechnu velice ráda (Horse Power je úplně super na posilování s činkama!), nicméně předchozí We Are The Night přece jen oblibuju o mnoho víc (nojo, popík) a Nifelvind od Finntroll, kde sice je pár super věcí, ale nelze to srovnávat s husinou, když si pustím Ur Jordens Djup...
Propadala jsem beznaději. Co jsem sakra dělala v roce 2010? Ujížděla na Die Ärtze a starém či novém metalu (Nebel der Erinnerungen mě fakt nenapadlo, to byla krátkodobá záležitost). Možná na nějakém prehistorickém jazzu typu Coco Schumman. Možná i na nějakém modernějším jazzu typu Jaga Jazzist. Možná na nějakém blackjazzu...? (A šutr se odvalil!)


Nechápu, jak jsem mohla zapomenout. Když jsem zmerčila, že členové Jaga Jazzist se trošku utrhli z řetězu a vydali album na bázi jazzu a black metalu, musela jsem to mít. Koneckonců, máme opera metal, doom metal, christian metal, tak proč ne jazz metal.
První poslech byl šok. On je to totiž docela brutální energický metal spíše s náznakem jazzových postupů, které bych snad ani neslyšela, kdybych je nehledala. Ale čím víc posloucháte, tím víc je slyšíte. Právě tím, že to není prostý jazz hozený do metalového hávu, si říkáte, že slyšíte nějakej divnej metal... A to je na tom boží! Koneckonců jazz ve svých počátcích nebyl hudba pro bábušky a dědoušky, ale naopak revolta mladých, spojená s drogovými a alkoholovými excesy (kdo četl Kerouaca, má jasno). Zde jazz naplňuje písničky bohatou škálou zvuku, ať už v podobě trubek, nebo elektronických pazvuků či zkreslených kytar.
Album si kvůli jeho schopnosti nabít mě energií pouštím ve chvíli, kdy jsem dost nasraná a potřebuju se hodit do pohody. Pomáhá mi uvolnit tu nahromaděnou agresi. A zároveň mě rozveseluje. (Jo, jsem divná.)

K pořadí písniček:

The Madness and the Damage Done, Pt. 1 - od první noty je jasné, o co na téhle desce půjde. Můžete udělat jen dvě věci - hodit volume doprava, nebo to vypnout. Počáteční řev a divoký rozjezd se promění v typicky jazzové téma, zahrané ovšem metalově. A do toho zpěv, pardon, screaming.

Fisheye - jednoznačně nejlepší a nejuchopitelnější věc alba, protože postup nejlépe kopíruje klasické písničky stylem sloka - refrén - sloka - mezihra, navíc se výborně uplatňuje jazzová složka v podobě sóla na trubku.

Exit Sun, Pt. 1 - hodně kytar, temnější atmosféra, ale na klasický black metal je to pořád hodně veselé.

Exit Sun, Pt. 2 - špatný konec slunce.

HELTER SKELTER - hodně hodně jazzu. Odmyslete si ty kytary a byla by z toho typická freejazzová kakofonie. (Ne tak úplně, protože tohle by se stále dalo poslouchat!)

The Madness and the Damage Done, Pt. 2 - opět temnější věc, hodila by se jako soundtrack k nějakému horroru ve stylu nic špatného se v něm nestane, ale co kdyby? (Hlavní téma stejné jako v úvodní písničce.)

Blackjazz Deathtrance - tady název asi mluví za vše. Vše, co si dovedete či nedovedete představit, nacpané do takřka jedenáctiminutové písničky.

Omen - má oblíbená. Konečně můžu trochu vydechnout při tklivých tónech.

21st Century Schizoid Man - jo, a kdo je schizoidní - autoři, posluchači, všichni? Hurá, už to skončilo - pouštíme znovu od začátku?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 MarcoQ MarcoQ | E-mail | Web | 18. ledna 2017 v 12:43 | Reagovat

Máte spoustu zajímavých článků

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama