ALBUM OF THE YEAR 2009: Rammstein - LIEBE IST FÜR ALLE DA

2. května 2014 v 21:45 | Oloušek Koloušek |  Právě poslouchám
Co dodat k Ramštajnům. První album, které jsem s nimi poslouchala v aktuálním čase, bylo Reise Reise (2004). Tedy kvarta na gymplu. Amerika tehdá vládla světu. Rosenrot bylo slabší, i když narozdíl od Sehnsucht si ho velmi ráda semtam poslechnu. A pak...

Druhák na vejšce. Už jsem nebyla úplně malej skřet:-), venku začala být hnusná zima a tma a já si koupila Spark s velkým článkem o Rammstein, vystřihla stránku s upoutávkou na jejich nové album, slavnostně nalepila na dveře (a při stěhování poctivě odlepila a od té doby ho nenašla a doteď mě to trápí), přečetla si, co od alba čekat a čekala... až ho konečně vydají!!!

Zdroj: http://www.nrhz.de/flyer/media/14459/Rammstein-liebe-ist-fuer-alle-da.jpg

A byla jsem nadšená. Staří dobří Rammsteini, člověk vzpomněl na Reise Reise (Haifisch - Los, Pussy - Amerika) a nějak tak se vrátil do starých kolejí... Zlí jazykové by třeba tvrdili, že vykrádají sami sebe, ale popravdě - zvuk Rammstein je specifický a v kombinaci s němčinou je to prostě něco, co si jen tak s něčím nespletete. Rosenrot je na mě dost ucmajdané (až na poklad Zerstören, yummy!) a LIFAD naproti tomu krásně vybalancovala tvrďáky a cajdáky.
K jednotlivým songům:

Rammlied - perfektní rozjezd, po Rosenrot důležité sdělení: jsme tady v plné parádě, dostanete, co chcete a ještě něco navíc a sednete si z toho na prdel!

Ich Tu' Dir Weh - ježíšmarja, jak já tu němčinu miluju, ich tut dir weh - tut mir nicht leid, ale zatím se, dámy a pánové, stále jen rozjíždíme.

Weidmanns Heil - haha, tady to konečně nabírá grády! Lovecký song s úderným heslem Die Kreatur muss sterben!, přitom ty lesní rohy na začátku zní docela nevinně a vesele.

Haifisch - jak v Rammlied byl Ein Kolektiv!, tady zase Wenn einer nicht mithält - dann halten wir sofort. Že připomíná Los, to jsem už zmínila. V podstatě na ni logicky navazuje.

Bückstabü - označovaná též jako B a nějaký počet hvězdiček - je ta správná tvrďárna pro mě. Ačkoli refrén mi vždycky připomene buchstabieren a to bůhvíjak husté není:-)

Frühling in Paris - a totok má být jako co? Cajdák na entou? Romantika v městě na Seině? To je nějaká chyba ve výrobě, ne? ...................................... Ne. Pořád Rammstein. Zlom v půlce alba. Francouzština s německým přízvukem je fakt sexy. Oddech po Bückstabü, po kterém dostanete kopanec přímo do koulí (nebo byste dostaly, kdyby je měly).

Dunkelheit - znáte Dunkelheit od Burzum? Tak to je odpolední procházka po lázeňské kolonádě. Dunkelheit od Rammstein je přesně ta písnička, při které stojí chlupy na těle, vysychá krk a vlhnou oči. Přesně ta písnička, u které se bojíte i dýchat. Přesně ta písnička, kterou si pouštíte znovu a znovu, protože tak silné emoce jinde nezažijete. Přesně ta píšnička, kterou budete milovat a zároveň se jí bát. Ta písnička, která když začně hrát, tak se svět kolem zastaví.
Čím byla inspirovaná už asi všichni ví, tak to nebudu nudně opakovat. Raději zmíním, že kombinace "pohádkového" začátku, následného "vábení" a finální gradace, kdy se text úžasně propojuje s hudbou, z Dunkelheit dělá nejen nejlepší písničku alba, ale pro mě i nejlepší písničku kapely vůbec.

Pussy - musím chlapce pochválit, protože obalit Dunkelheit, po které tak máte chuť si to jít hodit, z jedné strany Frühling in Paris a z druhé Pussy byl krok přímo geniální. Pussy je vtipná oddychovka, kde se v zásadě neřeší nic převratného. A hláška "steckt Bratwurst in dein Sauerkraut" mě rozesměje i po dvoutisící:-)

Liebe ist für alle da - eponymní song je po předchozích v podstatě nemastný neslaný, ale pouze hudebně, text stojí za to.

Mehr - typická rammsteinovka se spíš klidnějšíma slokama a úderným refrénem s tvrdýma kytarama. Ten text je taky dokonalý a hlavně tak pravdivý. Odkazuje mi na jinou německou kapelu (uhodnete?) s jejich "Warum bin ich nie sat?"

Rotes Sand - cajdák na entou, a zatímco Frühling in Paris je myšlená vážně a žeru jim to, tohle je naprostá prča... a žeru jim to taky! Hlavně v té době jsem začala chodit střílet, takže paralela je zcela očividná.

Konec zvonec - a teď už jen šupky hupky do postýlky! ;-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama