Únor 2009

Spartakus v Janáčkově

8. února 2009 v 23:07 | Olinka |  Kulturnění
Nejsem pravidelným návštěvníkem divadla, ne že by mě nezajímalo, ale příležitostí není zas tak moc. A když je, tak to zas za tolik nestojí. Minule např. Erós v Redutě (Národní divadlo Brno) - moderní činohra pro náročné. Jednou a dost.

O to více je člověk nadšen, narazí-li na kus, který ho zcela uchvátí po všech stránkách. Já takový mám. Nejedná se o činohru, ale o často zbytečně opomíjený žánr - balet.

Znáte Šavlový tanec? Pokud nejste příznivcem klasické hudby a nic vám to neříká, najděte si tuto skladbu někde na internetu a uvidíte, že je vám důvěrně známá. Divočina, že?

Skladatel, který napsal balet, z něhož skladba pochází, je i autorem hudby k baletu Spartakus. Ano, Arménec Aram Chačaturjan.

Děj baletu není snad třeba příliš popisovat, stejně jako u opery jde hlavně o hudební a zrakový požitek. A ten je u tohoto díla nezměrný. Brněnské Národní divadlo nešetřilo na kostýmech, které hlavní hrdinové poměrně často převlékají, věrně evokujících období starého Říma. Naproti tomu kulisy jsou opravdu velmi střídmě pojaté, což je plus, protože neodpoutávají pozornost od děje na scéně. Atmosféra je doslova podbarvena osvětlením a také závěrečnou videoprojekcí (neškodilo by ji využít ještě více).

Nejvýstižnější přízvisko toho kusu je VELKOLEPÝ. V úvodní scéně napočítáte na jevišti na 80 lidí, včetně sboru. Sólisté se střídají se synchronizovanými skupinami. Bitky gladiátorů jsou strhující. Příjemným osvěžením zejména pro pány je pak vystoupení "černošských" tanečnic.

Těžko popisovat nějaké další podrobnosti, protože od první do poslední chvíle jsem byla jako v transu. Tato úžasná podívaná nenudí ani chviličku, ba dokonce místy jsem řešila problém "kam s očima", protože na jevišti se toho děje opravdu hodně. A v hledišti byl snad málokdo, kdo by při závěrečné scéně nebyl dojmut.

Pokud se při slově "balet" vyloženě neosypete, důrazně doporučuji si na tenhle kus vyjet do Brna. Sama jsem na něm byla už dvakrát (shodou náhod přesně rok po sobě) a chystám se na něj potřetí 28.2. Což je také poslední repríza v této sezóně, takže - neváhejte!